跳至主內容 Skip to main content
Fund Profile · 基金詳情

永明強積金亞洲股票基金

永明彩虹強積金計劃

香港永明金融 風險級別 6
+58.15%
1 年回報 · 年率化
+4.63%
5 年回報 · 年率化
1.78576%
基金開支比率 FER
積金易減費:已完成
6/7
風險級別
8,725.1 百萬
基金規模

數據截至 2026-06-30

基金評論員

直話直說

  • 過去一年賺 58.1%,10 隻同類亞洲股票基金排第 2。表現唔失禮。5 年計平均每年賺 4.6%。
  • 每年收費 1.79% — 比同類亞洲股票基金中位數 1.46% 貴 33 點子,同類偏貴(同類 1.23%–1.79%)。最平嘅對手收 1.23%;10 年計,呢個差距複利滾存約 6%。貴嘅部分每年都要交到功課。
  • 風險第 6 級,接近最高級別。有記錄以來最差嘅曆年:2022(-21.9%)。波動咁大,入場前要諗清楚自己頂唔頂得順。
  • 十大重倉(Samsung Electronics Co Ltd、SK hynix Inc、Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd等)佔基金 40.9% — 相當集中,唔係成個市場平均買。頭三隻(Samsung Electronics Co Ltd、SK hynix Inc、Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd)已經佔 28.6%:呢幾隻郁,隻基金就跟住郁。過去一年賺 58.1%,唔係靠買晒成個市場 — 係靠呢幾隻重注得咗。
  • 最好嘅曆年(2025)賺 25.8%,最差嘅(2022)蝕 21.9% — 呢個上落幅度,就係你要面對嘅現實。
  • 月供嘅話,波動大可以係朋友:跌市自動買多啲。臨近退休嘅話,呢種上落就要諗過。市況有風浪時,注碼大細本身就係一個決定。
◎

基金經理視角從組合睇出經理嘅諗法

數據

十大持倉佔基金 40.9%。Samsung Electronics Co Ltd 11.6% 係最大單一持倉。頭三位加埋 28.6%。組合集中。信念強——或者係集中風險,睇你點睇。十大入面,行業分佈:半導體 21.7%、科技硬件 14.8%、科網 4.4%。十大入面,地域分佈:韓國 22.3%、台灣 15.7%、港上市中資 2.9%。十大入面 6 隻同同業重疊——有選擇性咁同共識唔同。

宏觀

宏觀上最關鍵係 AI 硬件週期。十大入面 36.5% 押咗喺半導體同科技硬件。數據中心資本開支繼續就係順風,開支放緩或者庫存調整就係風險。呢個板塊對資金流動性最敏感——流動性收緊嗰陣,集中嘅週期倉位最先震。

微觀

Samsung Electronics Co Ltd 11.6%——一間公司嘅業績重要過其他加埋。好公司唔等於好股票,尤其係咁重倉。留意組合入面嘅二線零件股。毛利薄過龍頭芯片股,訂單波動大——同一個週期,Beta 更高。

總結

增長型,科技半導體合計佔十大40.9%,十大集中度40.9%。十大入面 6 隻同同業重疊,有選擇性偏離並敢於集中。AI資本開支週期提供基本面支撐,但歷史顯示開支高峰後估值往往壓縮。另需注意短期流動性收緊會放大集中組合波動。集中度高,波動相應較大;較長持有期有助平滑週期波動,適合作為組合中的衛星配置而非單一持倉。

獨立評論,僅供參考 — 唔係投資建議。基金數據:供應商基金便覽(經 mpf.hk)。同類比較:mpf.hk 最新可得數據。
Performance · 表現

投資目標

尋求向成員提供長期的資本增長。

過往表現 ⓘ

1 年3 年5 年10 年成立至今年初至今三個月
累積回報+58.15%+81.66%+25.38%+142.98%+183.48%+37.83%+37.17%
年率化+58.15%+21.99%+4.63%+9.28%+5.85%——

曆年回報 ⓘ

20252024202320222021
回報 (%)+25.82%+3.98%+1.26%-21.90%-6.78%

回報為扣除開支後的淨回報。過往表現並非未來回報指標。

平均成本法回報 ⓘ

累積回報

年初至今三個月1 年3 年5 年10 年成立至今
回報 (%)+16.16%+4.60%+30.65%+60.52%+62.82%+73.69%+123.08%

曆年回報

20212022202320242025YTD
回報 (%)-6.78%-21.90%+1.26%+3.98%+25.82%不適用

基金評論

亞洲(日本除外)MSCI指數於2026年第二季以美元計上升22.1%,受惠於人工智能相關需求強勁增長、半導體景氣週期加速向上,以及全球風險偏好改善。人工智能產業鏈企業錄得強勁的第一季業績並提供樂觀展望,加上美國主要雲端服務供應商進一步增加資本支出計劃,推動以半導體產業為主的韓國及台灣市場創新高,反映其在全球人工智慧產業鏈中的關鍵地位。韓國為季內表現最突出的市場,主要受惠於記憶體晶片製造商及半導體企業。這些企業均受惠於先進AI基礎設施需求的強勁增長,台灣市場亦錄得亮麗升幅,受到半導體代工、晶片設計及整體電子供應鏈的強勁需求所支持。反映經營環境向好,市場上調韓國資訊科技及工業板塊,以及台灣資訊科技及原材料板塊的盈利預測。此外,韓國政府公布大規模AI投資計劃,以提升國家科技實力,進一步提振投資者信心。印度市場錄得溫和升幅,主要受穩健的內需、穩定的金融業基本面,以及企業盈利逐步復甦的早期跡象所支持。然而,由於市場對短期經濟增長前景仍持審慎態度,大部分行業的盈利預期下調,相互之不,中國是區內表現最疲弱的市場之一。房地產市場持續低迷、內需疲弱、政策不確定性,以及離岸互聯網股票表現欠佳,均持續拖累市場情緒及經濟活動。印度市場亦落後區內大市,主要受商品價格回落、外部需求放緩,以及較少參與主導區內區域股市回報的人工智能科技及出口週期所影響。

Allocation · 資產配置

投資組合分配

南韓
37.8%
台灣
32.7%
香港 / 中國
16.5%
印度
7.0%
澳洲
2.2%
新加坡
0.9%
泰國
0.2%
現金及其他^
2.7%
Holdings · 十大持倉

十大持倉

#證券名稱佔比
1Samsung Electronics Co Ltd11.6%
2SK hynix Inc9.2%
3Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd7.8%
4MediaTek Inc3.3%
5Delta Electronics Inc1.8%
6Tencent Holdings Ltd1.7%
7SK Square Co Ltd1.5%
8Hon Hai Precision Industry Co Ltd1.4%
9ASE Technology Holding Co Ltd1.4%
10Alibaba Group Holding Ltd1.2%
總計40.9%
Fees · 收費

收費

1.78576%
基金開支比率 (FER)

基金開支比率反映管理這隻基金的每年總成本(以基金資產值的百分比顯示),已直接反映在基金價格與回報之中。比較同類基金時,收費是少數你可以控制的因素。

1% 的收費差距,30 年可相差可觀的退休儲備。 詳細收費項目請參閱基金說明書。
開支比率歷史不變 自2016年
2016: 1.79%1.79%20162017: 1.81%1.81%20172020: 1.71%1.71%20202021: 1.72%1.72%20212022: 1.75%1.75%20222023: 1.75513%1.755%20232024: 1.85268%1.853%2024現在: 1.78576%1.786%現在

開支比率為過往財政年度數字,取自各受託人的基金便覽及經審核年報,未必已反映已公布的減費。

Compare · 比較

同計劃其他基金

永明富時強積金香港指數基金
1 年回報-1.26%
FER0.92151%
永明強積金收益基金
1 年回報+3.23%
FER1.26424%
永明強積金環球低碳指數基金
1 年回報+23.07%
FER1.16948%
News · 新聞

相關新聞

基金資料僅供參考,請參閱官方基金便覽以獲取最準確的資料。
隻基金待比較